在线一本码道高清

At the age of 25, he became the youngest division leader in the province.

Original title: He was 25 years old and became the youngest division chief in the province, and now he is falling off

Hainan Provincial Commission for Discipline Inspection and Supervision on the 7th: Zhu Qingmin, former inspector of the Hainan Provincial Department of Agriculture, is suspected of serious disciplinary violations and laws. He is currently undergoing disciplinary review and supervision investigation by the Hainan Provincial Discipline Inspection Commission.

Data map

Zhu Qingmin was born in August 1960. He was born in Chengmai, Hainan. At the age of 17, he went to the countryside to go to the countryside in Dongfang County, Hainan Li and Miao Autonomous Prefecture. After the college entrance examination resumed in 1978, he studied at the Agriculture and Forestry College of Hainan Li and Miao Autonomous Prefecture in Guangdong Province for three years. After graduation, he returned to work at Dongfang Demonstration Ranch in Hainan Li and Miao Autonomous Prefecture, and successively held positions of technician, production manager, deputy manager, and manager.

According to the "Party Style of the Special Economic Zone" hosted by the Hainan Provincial Commission for Discipline Inspection, Zhu Qingmin was the head of the Oriental Model Ranch in 1985. At the age of 25, he became the youngest cadre of the year in Hainan.

In 1991, Zhu Qingmin left Dongfang Demonstration Ranch and became the standing committee member and deputy head of the Changjiang Li Autonomous County Committee of Hainan Province.

Two years later, Zhu Qingmin came to work in Qiongzhongli and Miao Autonomous County of Hainan Province. After serving as a member of the Standing Committee of the County Party Committee, deputy head of the county, deputy secretary of the county committee, and deputy head of the county, he became the county party secretary in 1998.

In the post of Secretary of the Qiongzhong Li and Miao Autonomous County Party Committee of Hainan Province, Zhu Qingmin worked for 7 years (1998 to 2005), and was promoted to Deputy Department in 2003.

In early 2005, Zhu Qingmin was transferred to the Secretary of the Qionghai Municipal Committee of Hainan Province. During his tenure, he proposed to rename Qionghai City to Boao City.

After serving as the secretary of Qionghai Municipal Committee for one and a half years, in 2006, Zhu Qingmin was transferred to the Hainan Provincial Department of Agriculture as a party group member, deputy director and director of the Provincial Animal Husbandry and Veterinary Bureau. Inspector of the Provincial Department of Agriculture (main department level).

In August 2017, the Organization Department of the Hainan Provincial Party Committee released information on the appointment and removal of cadres. Five people went through early retirement procedures after removal, including 57-year-old Zhu Qingmin. retirement". After three years of early retirement, the investigation was announced.

Resume of Zhu Qingmin

Zhu Qingmin, male, Han nationality, born in 1960, university education, joined the Communist Party of China in May 1985, and joined the work in August 1977.

1977.08-1978.09 Educated youth at Duntou Educated Youth Farm, Dongfang County, Hainan Li and Miao Autonomous Prefecture, Guangdong Province;

1978.09-1981.07 Study in Agriculture and Forestry College of Hainan Li and Miao Autonomous Prefecture, Guangdong Province;

1981.07-1988.05 successively served as technician, head of production section and deputy manager of Dongfang demonstration ranch in Hainan Li and Miao Autonomous Prefecture (Hainan) of Guangdong Province (promoted to Deputy Division level in December 1984);

1988.05-1991.12 successively served as deputy manager, party secretary and manager of Dongfang Demonstration Ranch of Hainan Provincial Agriculture and Animal Husbandry Development Corporation;

1991.12-1993.03 Member of the Standing Committee of the Changjiang Li Autonomous County Committee of Hainan Province and the deputy head of the county government;

1993.03-1998.08 successively served as member of the Standing Committee of Qiongzhongli Miao Autonomous County of Hainan Province, deputy head of county government, deputy secretary of county party committee, and deputy head of county government;

1998.08-2005.01 served as Secretary of Qiongzhongli Miao Autonomous County Party Committee of Hainan Province (during which: from September 1998 to March 2003, he was also director of the county people's congress, and was promoted to the level of deputy department in September 2003)

2005.01-2006.07 served as Secretary of Qionghai Municipal Committee of Hainan Province;

2006.07-2017.02 served as a member of the party group, deputy director and director of the Provincial Animal Husbandry and Veterinary Bureau of the Hainan Provincial Department of Agriculture;

2017.02-2017.06 served as inspector of the Department of Agriculture of Hainan Province (main department level);

2017.06 Retire early. Back to Sohu, see more

Editor:

Disclaimer: The opinions of this article only represent the author. Sohu is an information publishing platform. Sohu only provides information storage space services.
Get it for free
Sohu Hot Today
    秒后 After 6 seconds
    Recommended today
      Enter Sohu Home
      Feedback